HAKKIMDA   I    PROJE GÖNDER   I    BLOG   I
  • English
ışık

Işık Nedir ?

Işık, binlerce yıldır insan hayatını etkileyen önemli bir unsur olmuştur. Teknolojik gelişmeler ışığın form değiştirmesini sağlasa da kullanım amacı temel olarak aynı kalmıştır. Işığın işlevsellik veya estetik görünüm sağlamak için kullanılmasına aydınlatma denir. Doğal güneş ışığı ve yapay elektrik ışığı aydınlatma tanımı içerisinde yer almaktadır.

Binalarda gündüz vakti pencerelerden içeriye giren güneş ışığı genellikle ana ışık kaynağı olarak kullanılır. Gün ışığı yetersiz olduğunda ve akşam karanlığında ise elektrikle çalışan yapay ışıklar kullanılır. Güneş ışığından ne kadar çok faydalanılırsa o kadar fazla enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Aydınlatma uygulaması doğru yapıldığında, insanlar üzerinde olumlu etki yaratılır. Doğru aydınlatmayla, iş yerlerinde güvenli çalışma koşulları oluşturulur, performans ve konsantrasyon artırılır, evlerde yüksek konfor ve uyku düzeninin korunmasını sağlar.

Aydınlatma için kaynak, yer ve amaca göre üç farklı sınıflandırma yapmak mümkündür.

Işık kaynağına göre aydınlatma çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Doğal ışık: Doğal ışık kaynakları insan yapımı değildir ve çalışırken elektrik enerjisine ihtiyaç duymaz. Güneş, yıldızlar ve ateş böceği doğal ışık kaynaklarına örnek olarak gösterilebilir.